"מי מפחד ממחלות נפש?"- אודות; 

הפודקאסט נוצר במסגרת הקורס 'מי מפחד ממחלות נפש' -קורס אקדמי משלב עשייה חברתית בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, בשיתוף תכנית 'מתחברים+' ותכנית 'עמיתים' של החברה למתנ"סים ומשרד הבריאות. הקורס משותף לסטודנטים ולמתמודדים עם מגבלה נפשית, משתתפי תוכנית 'עמיתים'.

כחלק ממטלות הקורס התבקשנו להציע פרויקט חברתי שמטרתו שינוי עמדות והפחתת הסטיגמה בנוגע למחלות נפש וההתמודדות איתן.

 

"מי מפחד ממחלות נפש?" הנו פודקאסט המיועד לסטודנטים לרפואה, רפואת שיניים, וסיעוד. 

מטרות הפרוייקט;

הענקת מידע מקצועי ואישי על מחלות נפש שונות, והטיפול במתמודדים איתן. 

כאשר הקמנו את הפרוייקט ראינו לנגד עינינו מספר נושאים חברתיים עליהם היינו רוצים להשפיע:

  • הסטודנטים המהווים את קהל היעד של הפודקאסט, עתידים לטפל, בדרך ישירה או עקיפה, באנשים שהינם מתמודדי נפש. לכן חשוב להכיר את צרכיהם, להבין שלעיתים הצרכים של חלקם שונים מאלו של אוכלוסיות אחרות, וחשוב לדעת לשאול, לגשת, להציע ולהכיל.

  • לקדם יחס שוויוני כלפי מתמודדים עם מגבלה נפשית על ידי מתן ידע מניסיון אישי ומקצועי על התהליכים והמצבים אותם הם חיים ואיתם הם מתמודדים. הסיפור/המימד האישי מאפשר לנו לראות שהינם אנשים כמו כולם, למנוע קטלוג, לשמר את ההתייחסות האנושית כאל אדם ולא כאל אובייקט- להראות שהמחלה אינה מגדירה את האדם.

  • החשוב מכל, לתת תקווה דרך הסיפורים האישיים בתהליכי הטיפול והשיקום.

 

מיקדנו את פרויקט הפודקאסט בתשתית ובהשלכות המעשיות של הסטיגמה בהקשרים חברתיים-מקצועיים, ובהקשרים רפואיים וטיפוליים. לאור כל זאת, בחרנו להניח בסיס מושגי שיתאים להקשר הישראלי בפרט ולחברה האנושית בכלל:

ברמה הקוגניטיבית: חוסר ידע, "רחוק מהעין רחוק מהלב", טבע האדם לקטלג לקבוצות, חוסר הבנה של הסיטואציה ברמה הפרקטית. 

ברמה הרגשית: חוסר הבנה רגשי של הסיטואציה המגיע בין היתר מתוך הפחד מהשונה, מהלא מוכר, פחד "שיפגעו בי", פחד "שיקרה גם לי", חוסר ודאות, חוסר שליטה, רחמים (ולא חמלה או אמפתיה). 

סטיגמות עיקריות נפוצות: התנהגות חיצונית חריגה, ניתוק מהמציאות, חוסר קשר עם החברה, אלימים, עצבניים, דיכאוניים, איטיים, פסיביים וחלשים, מלוכלכים. [1]

בנוסף מצאנו במחקר ישראלי: "...שיח על החסמים החברתיים הפורמליים והלא פורמליים כמשמעותיים ביותר, כמו עמדות וסטריאוטיפים חברתיים מנמיכים כלפי אנשים עם מוגבלות, שיח שהיה מלווה בכאב ובתסכול. כמעט כולם הביאו דוגמאות לחוויות שבהן העמדות החברתיות היוו את החסם העיקרי להשתלבותם בעיסוקי החיים בקהילה, במיוחד בעבודה ובמגעים עם נותני שירותים. מבין אלה, עלו חוויות מנמיכות ופוגעות למול מערכת שירותי הבריאות ולמול השירות במוסד לביטוח לאומי..". [2]


אלו הן נקודות יסודיות ביותר הנפוצות בקרב הציבור, קו המחשבה שהנחה אותנו הוא, שאם נבין את הסיבות לתופעה זאת, נוכל להעמיק מתוך כך את הידע וההבנה לתופעת הסטיגמה כלפי מתמודדי נפש בישראל. מטרתנו צנועה וממוקדת, להציג היבטים מוגדרים-קונקרטיים של סטיגמה, בהקשר הישראלי הייחודי, ובעזרתן נוכל אולי לסייע (בענווה) לצמצם את היקפה בעתיד.

בתהליך בניית הפודקאסט, הן בקרב המרואיינים והן בקרב היוצרים-המפיקים, משתתפים אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, שתרומתם משקפת את העובדה שידע אינו רק נחלתם של חוקרים, רופאים ומטפלים.

מיטיב לתמצת זאת המשפט: 

"שום דבר עלינו בלעדינו" (Nothing About Us Without Us; Charlton J. 1998) 

[1] סטיגמה, אפליה ובריאות הנפש בישראל: סטיגמה כלפי אנשים שחלו  במחלה פסיכיאטרית וכלפי טיפול נפשי. |נעמי שטרוך, יחיאל שרשבסקי, אלונה בידני-אורבך, מקס לכמן, טלי זהבי, נגה שגיב. מאיירס-ג'וינט-מכון ברוקדייל, שירותי בריאות הנפש, משרד הבריאות, ירושלים. אפריל, 2007.

[2] הסביבה כמאפשרת או כמעכבת השתתפות של אנשים עם מוגבלות בישראל. |זק"ש דליה, עודה ג'ראיסי רנא ושרויאר נעמי. החוג לריפוי בעיסוק, הפקולטה למדעי הרווחה ובריאות אוניברסיטת חיפה. מאי, 2014.

השותפים לפרויקט;

%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%95%20%D7%9E%D7%A2%

מי אנחנו?

את הפרוייקט הקמנו במסגרת קורס של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב בשיתוף עם תוכנית 'עמיתים', המשלב סטודנטים לרפואה בשנה א' עם מתמודדי נפש בתוכנית 'עמיתים'.

חוה לוי גוטמן  N.D., R.Na. Cl.H, MIHA

נטורופתית והרבליסטית קלינית, מרצה ומנחה קלינית בבתי ספר לרפואה משלימה. מטפלת מזה 17 שנים. מתמחה ברפואה משלימה  בדגש על מחקר וטיפול בתחום הגיל השלישי, בתחום בריאות הנפש, הרפואה האונקולוגית והפסיכו-אונקולוגית; עורכת תוכן מקצועי ולשוני.

נועם בן שלום עורך סאונד ומוסיקה.

יעל דגן

Logistics

&

prodution

אסף בלוך

Head of media

&

content creator

WhatsApp Image 2020-05-10 at 16.04.53.jp

חוה לוי גוטמן

Executive Producer

יעל ארז

Team lead

&

Host